„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz ograniczenie telewizji i komputera „.
Jim Treleas
Drodzy Rodzice!
Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
zwracamy się do Państwa z prośbą, abyście podjęli trud codziennego, systematycznego czytania dzieciom. Jak zapewne nieraz słyszeliście poprzez media, w naszym XXI wieku, rośnie pokolenie, które nie potrafi mówić, czytać i rozmawiać. Nie rozumie prostych tekstów i poleceń. Jest to wynikiem nieobcowania ze słowem mówionym i czytanym. To rodzice, od pierwszych lat życia swoich dzieci, uczą zamiłowania do książek. Nie da się tego zrobić bez poświęcenia im czasu, wspólnych rozmów, ciepła i przytulenia. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika się wychowuje. Pierwszy kontakt z książką powinien mieć miejsce w domu rodzinnym i szkoła tego nie zastąpi. Szkoła może być wsparciem dla rodziców, utrwalając nawyki czytelnicze, zaszczepione przez najbliższych w gronie rodzinnym. Wyrobienie regularnego nawyku czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, zależy od współpracy domu i szkoły.
Celem naszym – Rodziców i Nauczycieli jest sprawienie, aby dzieci pokochały czytanie.
Badania i obserwacje czytających rodzin potwierdzają, że codzienne czytanie dziecku na głos zaspakaja najważniejsze jego potrzeby emocjonalne, takie jak, potrzebę miłości i akceptacji oraz buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Ponadto wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija słownictwo i swobodę w mówieniu. Rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole. Jest to najlepsze działanie, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom, aby mogły mądrze przejść przez życie.
Na zakończenie przytaczamy słowa I. Koźmińskiej, zwolenniczki codziennego czytania dzieciom i założycielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”:
„Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.