Dzień Głośnego Czytania

„Bez względu na to ile masz zajęć, najważniejszą rzeczą, jaką możesz zrobić dla przyszłości swego dziecka, oprócz okazywania mu miłości przez przytulanie, jest codzienne głośne czytanie oraz ograniczenie telewizji i komputera „.
Jim Treleas

Drodzy Rodzice!
Z okazji zbliżającego się Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania
zwracamy się do Państwa z prośbą, abyście podjęli trud codziennego, systematycznego czytania dzieciom. Jak zapewne nieraz słyszeliście poprzez media, w naszym XXI wieku, rośnie pokolenie, które nie potrafi mówić, czytać i rozmawiać. Nie rozumie prostych tekstów i poleceń. Jest to wynikiem nieobcowania ze słowem mówionym i czytanym. To rodzice, od pierwszych lat życia swoich dzieci, uczą zamiłowania do książek. Nie da się tego zrobić bez poświęcenia im czasu, wspólnych rozmów, ciepła i przytulenia. Nikt nie rodzi się czytelnikiem, czytelnika się wychowuje. Pierwszy kontakt z książką powinien mieć miejsce w domu rodzinnym i szkoła tego nie zastąpi. Szkoła może być wsparciem dla rodziców, utrwalając nawyki czytelnicze, zaszczepione przez najbliższych w gronie rodzinnym. Wyrobienie regularnego nawyku czytania i sprawienie, aby książki były dla dziecka ważne, zależy od współpracy domu i szkoły.
Celem naszym – Rodziców i Nauczycieli jest sprawienie, aby dzieci pokochały czytanie.
Badania i obserwacje czytających rodzin potwierdzają, że codzienne czytanie dziecku na głos zaspakaja najważniejsze jego potrzeby emocjonalne, takie jak, potrzebę miłości i akceptacji oraz buduje mocną więź pomiędzy rodzicem i dzieckiem. Ponadto wzmacnia poczucie własnej wartości, rozwija słownictwo i swobodę w mówieniu. Rozwija wyobraźnię, poprawia koncentrację, ułatwia naukę i pomaga odnieść sukces w szkole. Jest to najlepsze działanie, jakie możemy ofiarować naszym dzieciom, aby mogły mądrze przejść przez życie.
Na zakończenie przytaczamy słowa I. Koźmińskiej, zwolenniczki codziennego czytania dzieciom i założycielki fundacji „Cała Polska czyta dzieciom”:

„Czytanie jest jak witamina i szczepionka. Dzieci, którym czytamy, są mądrzejsze, znacznie bardziej odporne na toksyny współczesnej kultury i znacznie lepiej poradzą sobie w życiu”.

Poprzedni

Następny

Comments are closed.
Archiwum
Skip to content